Domus Prime | Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce
DOMUS PRIME.Luksusowe nieruchomości. Polska, Niemcy i Hiszpania. Warszawa, Sopot, Berlin, Marbella
facebook

Blog

Szukaj na blogu

Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce

Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce z roku na rok rozwija się coraz prężniej. Najwięcej ekskluzywnych apartamentów zostało sprzedanych w Warszawie. W Polsce nadal barierę stanowi niewielki poziom zamożności społeczeństwa oraz nieduży odsetek osób, które osiągają dochody pozwalające na taki wydatek.  

Wzrost sprzedaży luksusowych nieruchomości w Polsce

W 2017 roku na rynku mieszkań deweloperskich sprzedano 4350 lokali, których wartość za jedno mieszkanie wynosiła powyżej 1 miliona złotych. Jest to o 18% więcej niż w roku 2016. Według danych firmy Reas w trzech kwartałach 2017 roku sprzedanych zostało 470 mieszkań, których cena przekroczyła 17 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Dla porównania liczba ta jest wyższa niż w całym 2016 roku. 

Zakup luksusowego apartamentu w Polsce to wydatek rzędu około miliona złotych. Jest to nadal mniej niż w innych, światowych metropoliach, gdzie w Londynie, Mediolanie i Paryżu za podobny metraż trzeba zapłacić milion euro. W Polsce co roku sprzedawanych jest kilkaset luksusowych mieszkań, co stanowi niewielką część apartamentów będących przedmiotem transakcji we wspomnianych powyżej miastach europejskich. Szacuje się, że w 2018 roku rynek luksusowych nieruchomości wzrośnie o ok. 8%. 

Gdzie sprzedano najwięcej luksusowych apartamentów w Polsce?

Najwięcej luksusowych apartamentów, których wartość za metr kwadratowy wynosiła ponad 20 tysięcy złotych, sprzedano w Warszawie. Jest to powtarzalny co roku trend. W 2017 roku w stolicy przedmiotem transakcji było 131 ekskluzywnych mieszkań (o ok. 21% więcej niż w roku 2016). Za stolicą uplasowały się: Kraków, Wrocław, Trójmiasto oraz Poznań. 

Kto jest nabywcą luksusowych mieszkań w Polsce?

Wśród nabywców luksusowych nieruchomości w Polsce wymienia się przede wszystkim mieszkańców naszego kraju, których dochody pozwalają na taki zakup. Istotną grupę stanowią również przedstawiciele Polonii mieszkający i pracujący za granicą. Zainteresowani zakupem ekskluzywnych mieszkań są także zagraniczni biznesmeni prowadzący działalność na terytorium Polski. 

Aby polskie miasta mogły stać się pożądanym miejscem zakupu mieszkania dla osób bogatych z zagranicy, konieczne jest jednak spełnienie szeregu warunków. Są to m.in.: wysoki poziom życia, opieki zdrowotnej, dobrze rozwinięty transport, różnorodne sposoby spędzania wolnego czasu, a także możliwość swobodnego porozumiewania się w języku angielskim. Na razie nic nie wskazuje jednak, aby osoby bogate z zagranicy zaczęły masowo inwestować w Polsce. 

Dlaczego Polacy decydują się na zakup luksusowych nieruchomości?

Zakup luksusowych nieruchomości to nie tylko inwestycja. Posiadanie ekskluzywnego apartamentu wiąże się z szeregiem korzyści. Mowa między innymi o: dużej powierzchni użytkowej lokalu, całodobowej ochronie nieruchomości, dodatkowych funkcjach rekreacyjnych dostępnych wyłącznie do dyspozycji mieszkańców (np. siłownia, basen, sala fitness, sauna), obecności lobby z recepcją, systemie zarządzania mieszkaniem, a także wykorzystaniu nietypowych materiałów wykończeniowych. Standardem jest wyposażenie ekskluzywnych mieszkań w klimatyzację oraz monitoring. 

Nabywcy luksusowych apartamentów zwracają również uwagę na to, kto jest projektantem budynku. Im bardziej znane nazwisko, tym większy prestiż związany z zakupem mieszkania. Przykładem jest Złota 44 zaprojektowana przez Daniela Libeskinda. 

Popyt na luksusowe apartamenty z roku na rok wzrasta. Zakup ekskluzywnej nieruchomości postrzegany jest jako bezpieczna inwestycja oraz ulokowanie kapitału. Eksperci przewidują, iż ceny za metr kwadratowy w przypadku mieszkań premium będą stale wzrastać bez względu na wahania rynku. Poziom zamożności Polaków rośnie, co z pewnością ma wpływ na liczbę potencjalnych nabywców luksusowych apartamentów. 

DOMUS PRIME zapewni Państwu kompleksową obsługę transakcji zakupu nieruchomości z segmentu Premium.

Dodano: 27 Lipiec, 2018

Tagi: Luksusowe apartamenty Warszawa, nieruchomości luksu, nieruchomości premium, Nieruchomości Sopot, rynek nieruchomości luksusowych w Polsce, willa Warszawa